ایمیل

behinlawfirm@gmail.com

جهت دریافت مشاوره عدد 9 را به شماره ی1000330 ارسال نمایید

دعاوی حقوقی مالکیت فکری و صنعتی (نقض حق ثبت اختراع، طرح صنعتی و علامت تجاری)

دعاوی حقوقی مالکیت فکری و صنعتی (نقض حق ثبت اختراع، طرح صنعتی و علامت تجاری)

دعاوی حقوقی مالکیت فکری و صنعتی (نقض حق ثبت اختراع، طرح صنعتی و علامت تجاری)
گروه حقوقی بهین آمادگی دارد تا بعنوان مشاور در پرونده های ثبت و انتقال علائم تجاری، ثبت اختراع، طرح صنعتی و دیگر امور مرتبط با مالکیت صنعتی و معنوی به موکلین و متقاضیان ارائه خدمات نماید.
فردي كه در كشوري ثبت اختراع دارد از حقوق و مزايايي در آن كشور برخوردار مي شود، به عنوان مثال با ثبت اختراع اجازه دخل و تصرف در آن امكان پذير نبوده و در صورت تخلف پيگرد قانوني خواهد داشت. ثبت كننده اختراع در استفاده آن توسط ديگران قدرت انتخاب داشته و در صورت سوء استفاده ديگران مي تواند از طریق قانوني متخلف را تحت پيگرد قرار دهد و ادعاي خسارت نمايد (منفعت عمومي، يا ترقي و پيشرفت تكنولوژي را به دنبال دارد) ثبت كنندگان اختراع اين توانايي را خواهند داشت كه آزادانه در هر زماني بسته به شرايط جامعه وبه منظور رفاه عمومي استفاده از پتنت (حق ثبت اختراع) را متوقف كنند و يا ادامه دهند.
به عنوان مثال:
قرار دادهاي پتنت بين دولتها و مخترعین مؤيد اين موضوع مي باشد. دولتها مي توانند قرار داد را با مخترعین تمديد كنند و يا با موافقت آنها اقدام به فروش پتنت نمايند. اين موضوع سبب انتقال اطلاعات بين دولتهاي مختلف مي شود. در آمريكا مركزي وجود دارد، كه وظيفه آن رسيدگي به حقوق ابداع كنندگان و ثبت كنندگان اختراع مي باشد كه به نام uspto (اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده آمریکا) معروف است. ثبت كنندگان اختراع پس از به ثبت رساندن آن مي توانند از حمايتهاي اين مركز که زیر نظر دولت آمريكاست برخوردار شوند.

در ایران اداره مالكيت صنعتي اين است كه در خصوص ثبت اختراعات اين نكته را مورد بررسي قرار دهد كه اختراع، مخالف مقررات قانوني نباشد و شباهتي با اختراعات ثبت شده قبلي نداشته باشد. اداره مالكيت صنعتي، اظهارنامه ثبت اختراع و پيوست ها و مدارك همراه با آن را از لحاظ انطباق با قوانین و مقررات لازم الاجرا مورد بررسي قرارمي دهد ودر صورتي كه صحيح و قانوني تشخيص داده شود، اختراع، ثبت و آگهي مربوط به آن منتشر خواهد شد.
به اين دليل، براي حفظ حقوق اشخاص ثالث ماده 36 قانوان ثبت اختراعات مقرر می دارد:
((ورقه گواهینامه ثبت اختراع به هيچ وجه براي قابل استفاده بودن و يا حقيقی بودن اختراع سندّيت ندارد و همچنين ورقه مزبور به هيچ وجه دلیل بر این نمی باشد كه تقاضا كننده يا موكل او مخترع واقعي مي باشد ويا شرح اختراع يا نقشه ها و فرمولهای آن صحيح است واشخاص ذينفع مي توانند نسبت به این موارد در دادگاه بدوی تهران اقامه دعواكرده و خلاف آن را ثابت نمايد)). در واقع، ثبت اختراع فقط حاكي از اين است كه در یک تاريخ معين شخصي مدعی اختراعی شده و خود را مخترع آن معرفي نموده است و تازماينكه خلاف آن ثابت نشود مي تواند از مزاياي آن برخوردار گردد. قانونگذار براي تسهيل اطلاع اشخاص ثالث از ثبت اختراع و فراهم كردن زمينه اعتراض آنان، علاوه بر انتشار ثبت اختراع در روزنامه رسمي کشور، پس از صدور ورقه گواهینامه ثبت اختراع مراجعه اشخاص به كليه اسناد و اوراق مربوط به ثبت اختراع و تهيه رونوشت (کپی) از آن و معاملات مربوطه را تجويز نموده است. از طرف ديگر در مواردي اداره مالكيت صنعتي ممكن است تشخيص دهد كه تقاضاي ثبت اختراع، منطبق با اصول و ضوابط پيش بيني شده در قانون نيست و شرايط لازم را براي ثبت را ندارد. دراين صورت حفظ حقوق اشخاص در مقابل تصميمات اداره ثبت اختراع ايجاب مي كند تا تقاضا كننده بتواند از اين تصميم به دادگاه شكايت نمايد. دعاوی متعددی در خصوص ثبت اختراع در دادگاهها مطرح مي شود كه در يك تقسيم بندی كلی مي توان آنها را به دو دسته دعاوی حقوقی و كيفری تقسيم بندی كرد.
دعاوي حقوقي نيز خود شامل دعواي جبران خسارت و اعتراض به ثبت (تقاضاي ابطال و الزام اداره مالكيت صنعتي به ثبت) است كه در اينجا تنها دعاوي حقوقي مربوط به اختراعات مورد بررسي قرار مي گيرد.

گروه حقوقی بهین


باید توجه داشت که اشخاص غیرمتخصص، از دانش کافی برای طرح دعاوی یا دفاع در برابر آن ها برخوردار نیستند و این امر می تواند سبب بروز خسارات جبران ناپذیری شود. دعاوی و اختلافات مطروحه در دادگستری با صدها عنوان مختلف و هزاران مقررات و مواد قانونی استفاده از یک وکیل را در طرح دعوا یا دفاع در قبال آن اجتناب ناپذیر نموده است.
خسارات وارده ناشی از طرح اشتباه دعوا و یا دفاع نادرست، بیشتر از یک حق الوکاله منصفانه است لذا استفاده از تجربیات و دانش یک وکیل در ابتدای امر از بروز بسیاری مشکلات که ممکن است در آینده ایجاد شود و صرف هزینه های هنگفت و اتلاف وقت جلوگیری می کند. هم اکنون گروه حقوقی بهین با کمک منابع انسانی متخصص و تخصصی که به ویژه در حوزه دعاوی مالکیت فکری دارد، خدمات حقوقی متنوعی را به شما عزیزان ارائه می نماید.
گروه حقوقی بهین با عنایت به تجربیات موفق خود در سال های اخیر و بهره مندی از وکلای مجرب و پایه یک دادگستری این آمادگی را دارد تا به عنوان مشاور در پرونده های مختلف حقوقی، کیفری، خانواده، ثبتی و … در جهت احقاق حق اشخاص حقیقی و حقوقی گام بردارد. وکلای متخصص گروه حقوقی بهین همواره در جهت حل مشکلات گوناکون حقوقی در کنارتان خواهند بود تا آن ها را در کمترین زمان ممکن و به بهترین شکل به انجام برسانند.
استفاده از دانش و تخصص وکیل دادگستری فقط منحصر به دعوا و دادگاه نیست. شما می توانید جهت پیگیری مشکلات و امور حقوقی اداری خود، همچون امور ثبتی، مالیاتی، شهرداری و غیره، وکالت کاری رسمی و محضری بدهید